Makaleler » Cep Telefonu & Tablet » Akıllı Telefon & Tablet Batarya Özellikleri

Akıllı Telefon & Tablet Batarya Özellikleri

Elimizden bir an için bile düşürmediğimiz cep telefonlarımız gün içerisinde en çok kullandığımız teknolojik alet haline geldi.

Doğal olarak sürekli kullanım halinde olan bu cihazlar dayanıklı birer batarya ile donatılmış olmalıdır. Akıllı telefon yedek parçaları arasında en önemli parçalardan biri olan batarya çeşitleri için doğru adrestesiniz.

İş hayatında ya da günlük hayatta iletişim kurmak amacıyla en çok tercih edilen iletişim aygıtı, uzun yıllardır cep telefonu olmaya devam ediyor. Sahip olduğunuz cep telefonunu uzun süreler sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için, özellikle cep telefonunuzun batarya sağlığına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede cihazınızı uzun yıllar sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

 

Batarya Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Her ne kadar fazlasıyla teknik detaya ihtiyaç duymasak da bir cep telefonu bataryası nasıl çalışır ve temel olarak batarya nedir, bilmemiz gerekir. Batarya aslında yalnızca cep telefonu için değil aynı zamanda bilgisayar, laptop ve tablet gibi diğer benzeri cihazlarda cihaza güç kaynağı sağlayan takılabilir bir şarjlı pil olarak tanımlanabilir.

Özellikle akıllı cep telefonu özelinde önemli bir yedek parça niteliğini taşıyan bataryalar dayanıklı, uzun ömürlü ve kaliteli olmalı, böylece cihazın kendisine de uzun bir ömür vaat etmelidir. Batarya ömrü bu bahsi geçen faktörlere göre değişkenlik gösterebileceği gibi kullanıcının cihazı ve bataryayı kullanma ve muhafaza etme şekli ile de birebir bağlantılıdır.

Onlarca telefon markasının geliştirdiği, her ihtiyaca hitap edebilecek nitelikteki ürünlerinin kendine özel bataryaları bulunur. Lityum İyon veya Lityum Polimer yapıdaki bu bataryalar, üzerlerinde yazan değerler nispetinde elektrik enerjisi vermek üzere telefonunuzda yer alır.

Bataryalarda elektrik enerjisi depolama değeri mAh (miliamper saat) değerleriyle gösterilir. Buradan yola çıkarak kullandığınız telefonun batarya kapasitesini öğrenmiş olursunuz. Yüksek batarya kapasiteli telefonlar daha yavaş dolarlar ve batarya boyutları, daha düşük mAh değerli telefon bataryalarına nazaran daha büyüktür. Kullanılan uygulamalar, internet bağlantısı kaynağı (4.5G, WiFi bağlantısına göre daha fazla batarya tüketir), uygulamalara bağlı bildirimler, telefonun donanım ve kamera gücü gibi değişkenler, telefon bataryası ne kadar yüksek kapasiteli olursa olsun, kısa sürede şarjının bitmesine neden olabilen önemli faktörlerdir.

 

Her Cep Telefonu Modeline Uygun Batarya Çeşitleri

Cep Telefonu Aksesuarları kategorisinden ulaşabileceğiniz batarya çeşitleri öncelikli olarak cep telefonu markaları ve modellerine göre çeşitlilik gösteriyor. iPhone 11 bataryası, Note 20 batarya ve iPhone 14 Pro Max batarya çeşitleri bu kategoride karşınıza çıkacak batarya modellerinden yalnızca birkaçı. Bununla birlikte en çok satan ve kullanıcılar tarafından güvenle ve sıklıkla tercih edilen bataryaların da yine bu marka ve modellere ait olduğunu belirtelim.

Batarya kategorimizde cep telefonu modelinize uygun bir batarya satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda ek yedek parçalar olan batarya koruyucu ve şarj aleti gibi ürünleri de bulmanız mümkün. Kategorimizde beğeninize sunulan batarya fiyatları ise kalitesinin yanısıra her bütçeye ve ihtiyaca hitap etme özelliği ile ön plana çıkıyor.

 

Batarya Tasarrufu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz teknolojisi ile büyüyen neslin belki de en büyük şikayetlerinden bir tanesi akıllı telefon şarjlarının hiçbir zaman yetmiyor olması. Akıllı telefon bataryaları çok yüksek oranda kullanım şekli ve muhafaza yöntemleri ile bağlantılıdır. Başka bir deyişle cep telefonu bataryanızı ne kadar iyi korursanız ve kullanım sırasında önemli noktalara ne kadar dikkat ederseniz, ömrü de o kadar uzayacak ve size uzun yıllar hizmet edecektir.

Her şeyden önce cep telefonunuzu şarj ederken batarya dolduğunda telefonu şarjdan çıkartmanız çok önemlidir. Aksi takdirde batarya dolu olduğu halde şarj etmeye devam eder ve zaman içerisinde yıpranır.

Bununla birlikte batarya tasarrufu için akıllı telefonunuzda kullanmadığınız uygulamaları arka planda çalıştırmamalı, telefonu ihtiyaç duymadığınız anlarda tasarruf modunda kullanmalı ve aşırı sıcak ortamlardan uzak tutmaya dikkat etmelisiniz. Batarya fiyat bilgileri ve her modele uygun batarya modelleri için doğru yerde olduğunuz kesin.

Gün içerisinde en çok şikâyet edilen konulardan biri, cep telefonu bataryasının çok çabuk bitmesidir. Geniş kitleler tarafından dile getirilen bu durum, gerek cep telefonu kullanım sıklığı ve alışkanlığıyla, gerekse batarya sağlığının iyi olup olmamasıyla ilgilidir.

Cep telefonunuzu şarj etme sıklığınız ve batarya oranına göre şarj etmeniz, kullandığınız telefonun batarya ömrü açısından önemli bir rol oynar. Yoldayken şarjınızın azaldığını ve yüzde 10-15 civarında olduğunu gözlemliyorsanız, telefonunuzu aktif olarak kullanmayı bırakmanız ve en kısa sürede şarj etmeye başlamanız yerinde olacaktır. Zira yeni nesil bataryalar, sonuna kadar kullanıldıklarında ömürleri hızlı bir biçimde azalır. Bunun yanında telefonunuzun bataryasını mümkün olduğunca tek seferde şarj etmeye çalışın. Gün içerisinde sürekli şarja takılıp şarjdan çıkarılan bataryaların da ömürleri, tek seferde şarj edilen telefon bataryalarına nazaran daha hızlı azalır.

Günlük kullanımlarda göz ardı edilen pek çok etken de batarya ömrünü etkileyebilir. Cep telefonu bataryalarının daha uzun ömürlü olabilmesi ve uzun saatler boyunca cep telefonlarının şarj edilmeden kullanılabilmesi için; yalnızca gerekli olduğunda 4.5G bağlantısının aktif konuma getirilmesi, ihtiyaç duyulmayan uygulamaların telefondan kaldırılması, ekran parlaklığının ortam ışığına göre ayarlanması ve pek çok akıllı telefonda bulunan tasarruf modunun çalıştırılması uygun olacaktır.

Yorumlar

Yukarı

Alışveriş Sepetim
  
Titizlikle kontrol ediyoruz, özenle paketliyoruz.